آرشیو دین و اندیشه

 • 29/تير/1399 - 10:06
  خانم فتحی زاده فرمانده حوزه بسیج دانش آموزی حضرت رقیه(س) شهرستان البرز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری بسیج قزوین با اشاره به فرا رسیدن هفته عفاف و حجاب اذعان کرد: هدف از اجرای این طرح عمل به وصیت شهدا در خصوص رعایت و حفظ حجاب توسط بانوان می باشد.وی افزود: این برنامه که به همت دانش آموزان محجبه بسیجی حوزه حضرت رقیه(س) برگزار شد و طی آن به جهت ترویج فرهنگ عفاف و حجاب به صد نفر از
 • 26/تير/1399 - 12:11
  سیزدهمین دوره آزمون مرحلیه مقدماتی لیگ علمی پایا به روایت تصویر
 • 11/بهم/1396 - 13:33
  دنبال شعری برای تو بودم صفحه که باز شد چند شعر برای تو بود بقیه دخترکانی که رو به روی تو بودند با موهای باز نمی دانم چطور می شد همه آن ها را یک جا جمع کرد.
  بگذریم یک شعر دیگر:
  یکبار نفس کوته و صد بار کشیده
  حتما شده این سینه به مسمار کشیده
  تصویر تو مبهم شده ی دست کسی نیست
  تحلیل من این است به دیوار کشیده
  از مرگ طلب کردن تو لحظه به لحظه
  پیداست که خیلی دلت آزار کشیده
  جارو مزن آنقدر، کمی فکر خودت باش
  از دست شکسته چه کسی کار کشیده؟
 • 11/مهر/1396 - 13:50
  در روایات اسلامی عنوان شده است که 4 دسته از افراد همراه با امام مهدی(عج) باز می‌گردند و امام را یاری می‌کنند. امام حسین(ع) یکی از رجعت‌کنندگان است که 5 تن از پیامبران نیز ایشان را همراهی می‌کنند. 
 • 11/مهر/1396 - 12:56
  صحیفه سجادیه یکی از نازک اندیشانه ترین، زیبا ترین و ناب ترین سخنانی است که فردی می تواند با خداوند داشته باشد. راز و نیازهایی که علاوه بر مناجات بودن گاه حدود اختیارات انسان و خداوند را متذکر می شود و گاه حقوق شهروندی و انسانیت ویا پدر و مادر را گوشزد می کند و یا ...
 • 5/مهر/1396 - 12:21
  همزمان با ششم محرم و یادواره حضرت قاسم بن الحسن نوجوان دلاور کربلا، نوجوانان و دانش آموزان مدارس قزوین در امامزاده حسین (ع)، به سوگواری و گرامیداشت این اسوه عاشورایی پرداختند.
 • 2/مهر/1396 - 14:04
  گفته می شود که عمر سعد اولین کسی بود که به امام حسین (ع) نامه نوشته و از ایشان دعوت کرده است که برای تشکیل حکومت به کوفه بیایند واولین کسی بود که شاهد گرفت و اولین تیر را به سمت حسین (ع) و یارانش پرتاب کرد.
  حال کار نداریم که این مطلب چه قدر درست است و آیا اصلا نامه ای نوشته است یا نه؛ اما کم ندیده ایم از این چرخش ها. از آن طرف موضوع هم داریم کسانی مثل زهیر بن قین و حر بن یزید ریاحی را که اولی عثمانی مذهب و دومی راه بند بر امام حسین (ع) در کربلاست.
 • 14/شهر/1396 - 13:22
  هر یک از امامان را به واسطه اتصال به معصومی دیگر در مناسبت های مختلف یاد می کنیم؛ امام جواد را به پدر بزرگوارش علی بن موسی الرضا (ع)، امام حسن عسگری را به فرزندش امام زمان (عج) و به ویژه چند امام آخر که در غربت و حصر به سر می بردند، ولی امام هادی (ع) خود غربتی دو چندان دارد و جهل ما از ایشان بر این غربت افزوده است.
 • 12/مرد/1396 - 10:06
  نمی دانم تا به حال در مهمانسرای حضرتی توفیق خوردن غذایی را داشته اید یا نه؟
  حتی خوردن یک لقمه طعام بر سر آن سفره، زیباترین احساس دنیا را دارد؛ یک غذای کاملا معمولی است اما یک دنیا ...
  ***** 
 • 28/تير/1396 - 11:17
  امام در سالهای آخر عمر خود شدیداً لاغر و ضعیف شده بود و به تعبیر یکی از افرادی که امام را درآن روزگار دیده بود از او چیزی نمانده بود جز سرش، کنایه از اینکه بدن کاملاً فرسوده و نحیف شده بود. سراسر زندگیش به دشواری و سختی گذشته بود. و درسالهای آخر عمر بر میزان محدودیت و احضار و تهدید او اضافه می شد که این خود بر خستگی و رنجش می افزود.
  روزی منصور به وزیر دربارش « ربیع » گفت همین اکنون جعفربن محمد (امام صادق علیه السلام) را در اینجا حاضر کن .
 • 1/تير/1396 - 09:38
  به مناسبت آخرین جمعه ماه مبارک رمضان بر آن شدیم تا اصول اسلامی حاکم بر روابط بین الملل را از دیدگاه قرآن بدانیم؛ و ریشه های وحیانی دستور امام خمینی مبنی بر لزوم نامگذاری روزی به نام روز قدس را دریابیم.
  قزوین بیست، دیپلماسی اسلامی بر اساس وحی، قواعدی را حاکم بر روابط مسلمانان و کفار می داند.
  در مورد کشورهای غیر مسلمان، قرآن دو نوع برخورد دارد؛ یک مورد که می فرماید «به مقدسات آنان توهین نکنید مبادا آن ها نیز از روی ظلم و جهل خدا را دشنام دهند».
 • 25/خرد/1396 - 09:26
  مقاله حاضر به روش تحلیلی- توصیفی و با هدف الگوسازی سیره حضرت علی (ع) برای شیعیان، به بررسی شیوه‌های مدیریتی ایشان در جامعه اسلامی در عصر خلفا می‌پردازد.
 • 24/خرد/1396 - 12:05
  اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تثبیت استقلال فرهنگ و آموزش کشور به لغو سند ۲۰۳۰ رأی دادند.
 • 24/خرد/1396 - 11:40
  شب قدر، شب مبارک و پر اهمیتی است که بنابر نص قرآن کریم در ماه رمضان قرار دارد.
  قزوین بیست، درباره آنچه که در سؤال آمده است چند احتمال مطرح می شود.
  1.       منظور از تعدد شب قدر، یعنی در یک سال همان طور که مردم می گویند شب 19 و 21 و 23 شب قدر باشد.
  2.       منظور از تعدد شب قدر، این باشد که شب قدر در زمان رسول الله (ص) وجود داشته است و بعد از ایشان، هم تکرار می شود.
 • 20/خرد/1396 - 12:41
  گویند مرد زیر زبانش نهفته است؛ با سخنانی از امام کریم (علیه السلام) به بزرگی روح این امام معترف می شویم:
  1- نصیحت از سر اخلاص
  «أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّهُ مَنْ نَصَحَ لِلَّهِ وَ أَخَذَ قَوْلَهُ دَلِيلًا هُدِيَ لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ‏ وَ وَفَّقَهُ اللَّهُ لِلرَّشَادِ وَ سَدَّدَهُ لِلْحُسْنَى فَإِنَّ جَارَ اللَّهِ آمِنٌ مَحْفُوظٌ وَ عَدُوَّهُ خَائِفٌ مَخْذُولٌ فَاحْتَرِسُوا مِنَ اللَّهِ بِكَثْرَةِ ِ الذِّكْر».
 • 6/خرد/1396 - 09:11
  این سند ۲۰۳۰ سازمان ملل و یونسکو و این حرفها، اینها چیزهایی نیست که جمهوری اسلامی بتواند شانه‌اش را زیر بار اینها بدهد و تسلیم اینها بشود. به چه مناسبت یک مجموعه‌ی به‌اصطلاح بین‌المللی‌ای -که قطعاً تحت نفوذ قدرت‌های بزرگ دنیا است- این حق را داشته باشد که برای کشورهای مختلف، برای ملّت‌های گوناگون، با تمدّن‌های مختلف، با سوابق تاریخی و فرهنگی گوناگون، تکلیف معیّن کند که شما باید این‌جوری عمل کنید؟ اصل کار، غلط است. (۱۳۹۶/۰۲/۱۷)
 • 20/ارد/1396 - 13:46
  همانطوری که می دانیم نظام آموزشی کشور، جنبه‌های تربیتی را در آموزش و پرورش بر مسئله آموزشی تعلیم و تربيت اولویت داده است و این سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با گذشت چندین سال هنوز نتوانسته است به آنچه که باید به اهداف خود دست هست برسد.
 • 18/ارد/1396 - 11:53
    جوانان سرمایه های عظیم همه ی جوامع هستند. موفقیت و پیشرفت جوامع با موفقیت جوانانشان گره خورده است، از این رو امروزه در دنیا برای تعلیم و تربیت جوانان، میلیون ها دلار سرمایه گذاری و هزینه می نمایند، زیرا تشکیل جامعه ی موفق و آرمانی، مبتنی به حضور جوانان در عرصه های مختلف می باشد. در اسلام نیز به جوان و جوانی توجه خاص شده است. 
 • 16/ارد/1396 - 13:00
  مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش گفت: در استان قزوین 18 هزار دانش‌آموز وجود دارد که در پایه سوم ابتدایی دختران و پایه نهم پسران تحصیل می‌کنند و به سن تکلیف رسیده‌اند.
  به گزارش قزوین بیست، محمدرضا مسیب‌زاده در سخنرانی پیش از خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته شهر قزوین که در مسجدالنبی(ص) این شهر برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه اظهار داشت: سخنرانی امروز مربوط به طرح تقلید مرجعیت و مرجع‌شناسی است که این طرح در وزارت آموزش و پرورش پیگیری می‌شود.
 • 11/ارد/1396 - 09:36
  رجبی دوانی با اشاره به جایگاه حضرت عباس(ع) در روایات،گفت: اگر حضرت عباس(ع) عظمتی پیدا کرد نه به سبب فداکاری در راه برادر بلکه به سبب معرفت کامل و یقین نسبت به مقام ولایت و فداکاری در این راه بود برای همین او را تالی‌تلو(همتا) ائمه معصوم و باب الحوائج می خوانند.

صفحه‌ها